DNI BEZPIECZNEGO INTERNETU W NASZEJ SZKOLE

6 lutego 2024 r. rozpoczęliśmy w naszej szkole obchody kolejnej edycji Dni Bezpiecznego Internetu. Działania trwały, aż do marca.

Jest to akcja, która swój początek wzięła z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Początkowo w wydarzeniu brały udział jedynie państwa europejskie,  od kilku lat DBI  angażuje państwa z całego świata. W tym roku hasło przewodnie akcji  to “Działajmy razem”, bo tylko w ten sposób możemy sprawić, by środowisko wirtualne było bezpieczne dla naszych uczniów.

Uczniowie klasa 4-8 mieli możliwość uczestnictwa w lekcjach na żywo z uczniami z całej Polski takich jak: „Dopamina” – co zrobić, żebyśmy to my kontrolowali technologię, a nie technologia nas? , Digital Wellbeing – jak znaleźć równowagę między online a offline?, Cyberprzemoc. Co mogę zrobić i jak reagować?

Podczas lekcji informatyki odbyły się zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w sieci cyberprzemocy. Rozegrał się również konkurs na Mistrza Bezpiecznego Internetu, polegający na  rozwiązaniu zadań w wirtualnym pokoju zagadek online. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat bezpieczeństwa w sieci. Szkolnym Mistrzem Bezpieczeństwa w Internecie została uczennica klasy 6a Anna Waligóra. Serdecznie gratulujemy.

Młodsi uczniowie klasa 4-5 zdobywali wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci grając w Interlandię, grę online dzięki której możesz poznać w praktyce podstawowe zasady bezpiecznego udziału w społeczności internetowej, a także poznali przygody Profesora N@atki, czyli jak bezpiecznie poruszać się w Internecie.

Uczniowie klas 7 wraz z rodzicami mieli również możliwość uczestnictwa w warsztatach profilaktycznych Spinacz, podczas których mieli okazję poznać wiele mechanizmów rządzących światem wirtualnej przestrzeni i zmierzyć się ze swoją znajomością tematu. Dostali wskazówki w jaki sposób dbać o swoje zdrowie bezpieczeństwo w trakcie korzystania ze zdobyczy współczesnej technologii.