godlo

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Ignacego Łukasiewicza
w Środzie Wielkopolskiej

ABC Empatii

ROZDZIAŁ 1

W ostatnią niedzielę września przypadał Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego. Realizując projekt “ABC – Empatia” 29 września klasa Ic przeprowadziła warsztaty na temat przyczyn wad słuchu, sposobu komunikacji osób niesłyszących i ich funkcjonowaniu w środowisku. Więcej..

BIAŁA LASKA

Osobę niewidomą, niedowidzącą lub mającą zwyczajnie problem ze wzrokiem, spotykamy codziennie. Ale czy odczuwamy cząstkę empatii, gdy widzimy, jak trudno czasem zmierzyć się im np. z barierami architektonicznymi w naszym otoczeniu? Czy delikatnie wyciągamy pomocną dłoń? Na te i inne pytania w ramach realizacji projektu “ABC EMPATIA” próbowali znaleźć odpowiedź uczniowie klasy Ic.

Podstawowym elementem w zrozumieniu drugiego człowieka jest “wejście w jego role” czyli odczuwanie przez działanie, dlatego zaczęliśmy od spaceru w pobliskiej okolicy, gdzie mogliśmy natrafić na “wypukłe” elementy np. na przystankach autobusowych czy przy sygnalizacji świetlnej. Było to wprowadzeniem do rozmowy o niepełnosprawności w zakresie dysfunkcji wzroku. Przeczytaliśmy sobie opowiadanie “Biała laska”. Stworzyliśmy mapę myśli na ten temat. Uczniowie z chęcią zapoznali się alfabetem Braille’a i spróbowali napisać swoje imię tym sposobem.

Podczas zajęć praktycznych , z zawiązanymi oczami, chętne osoby próbowały wyostrzyć zmysł smaku i dotyku i rozpoznać co wyciągnęli z sensorycznego worka. Sterując zmysłem słuchu , odgadywali dźwięki z otoczenia.

Na koniec jako podsumowanie obejrzeliśmy krótki dokument o psach przewodnikach i ich ważnej roli w bezpiecznym funkcjonowaniu osoby niewidomej.

Klasa Ic otrzymała dobrą lekcję tolerancji i wrażliwości, którą mam nadzieje wykorzystają w codziennym życiu.

Aneta Bochyńska

Skip to content