GODOWE ŚWIĘTO
14 grudnia br. klasy Va i Ve wybrały się do Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu. Tam uczestniczyły w spotkaniu o tematyce bożonarodzeniowej.
Uczniowie dowiedzieli się, że Godowe Święto związane jest z pradawnymi Słowianami. Nazwa jego wywodzi się od słowa "god", czyli "rok". Tradycyjnie przypadało ono w grudniu na czas przesilenia zimowego, które wyznaczało koniec starego i początek nowego roku. Trwało zaś aż do Trzech Króli, czyli do 6 stycznia. Po przyjęciu chrześcijaństwa zostało ono stopniowo zastąpione przez obchody Bożego Narodzenia, w które wpleciono szereg zwyczajów wywodzących się właśnie z Godów.
Poznając dawne zwyczaje, tak przedchrześcijańskie, jak i chrześcijańskie, wszyscy mieli okazję porównać je ze współczesnymi. Okazało się m.in., że tylko w niektórych regionach obdarowuje się jeszcze "szczodrakami", czyli ciasteczkami bądź pierogami. Nie znajdzie się już raczej snopka z kłosami zboża ustawionego w kącie izby i ozdobionego orzechami i jabłuszkami. W domach nie widać też pięknie ozdobionej podłaźniczki - gałęzi jodły, świerku lub sosny wiszącej pod sufitem. Obecnie mamy bowiem choinkę przystrojoną bombkami, łańcuchami i światełkami.
Po wprowadzeniu w świat tajemnic Bożego Narodzenia nastąpiła główna część spotkania - własnoręczne wykonanie papierowej podłaźniczki i jej ozdobienie. Wszyscy chętnie zabrali się do pracy. Rysowali, cięli, kleili - pomysłów było co niemiara. Dzięki nim, efekt końcowy był wspaniały!
Czas spędzony w gieckim grodzie upłynął w miłej atmosferze i przybliżył wszystkich do świąt Bożego Narodzenia. Uchylił też rąbka tajemnicy związanej z ich historią.