PODPISANIE POROZUMIENIA O WSPÓŁPRACY WOLONTARYSTYCZNEJ
Phil Bosmans powiedział kiedyś, że "Wychowywać to nie znaczy kształcić tylko rozum, lecz kształtować harmonijnie całego człowieka, a więc także jego serce i charakter". Dlatego też podejmujemy wiele inicjatyw mających na celu promowanie idei humanitaryzmu i bezinteresownej pracy na rzecz drugiego człowieka. Chcemy w ten sposób rozwijać wrażliwość społeczną naszych uczniów. Dążymy do tego, aby nasi absolwenci byli altruistami, ludźmi tolerancyjnymi, życzliwie nastawionymi do świata. Drogą ku temu jest szeroko rozbudowany wolontariat. Opiera się on na współpracy z wieloma instytucjami i organizacjami. Świadczenie pomocy wolontariackiej przez uczniów naszej szkoły regulują przepisy wynikające z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Potrzeba sformalizowania aktywności prospołecznej stała się bodźcem do utworzenia Stowarzyszenia "Przyjazna Trójka", którego jednym z celów statutowych jest koordynowanie działań w tym zakresie. Dzięki staraniom rodziców i nauczycieli zostało ono zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, uzyskując tym samym osobowość prawną.
26 listopada 2019 roku odbyło się spotkanie, podczas którego podpisano porozumienie o współpracy Stowarzyszenia z instytucjami i organizacjami, których działania (w ramach wolontariatu) wspierają uczniowie "Trójki".
Naszymi gośćmi byli:
Pani Grażyna Czujek Pani Bogusława Deiksler Pan Mariusz Kokociński Pani Ewa Kusik Pani Danuta Wieczorek Pani Marzena Ziętek |
- Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa "Przylądek 21" - Prezes Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Środzie Wielkopolskiej - Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia "Hospicjum im. Piotra Króla" w Środzie Wielkopolskiej - Dyrektor Ośrodka Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Środzie Wielkopolskiej - Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Środzie Wielkopolskiej - Przewodnicząca Koła Caritas działającego przy parafii pw. świętego Józefa w Środzie Wielkopolskiej |
Na spotkaniu tym nie mogło oczywiście zabraknąć wizerunku Honoraty Łukasiewicz, bo to ona jest patronką Stowarzyszenia. Przypomnijmy - jej portret namalowany przez naszą uczennicę - Gabrysię Jankowiak trafił do zbiorów Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.
Była to również okazja do przekazania przez Panią Dyrektor szkoły - Kamilę Waligórę wyróżnienia przyznanego Pani Agnieszce Zalewskiej (Prezes Stowarzyszenia) przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Za zaangażowanie w realizację programu edukacyjnego "Być jak Ignacy" otrzymała ona tytuł "Przyjaciela Ignacego".
Podpisanie porozumienia o współpracy to dla nas powód do radości. Wiemy bowiem, że razem możemy więcej. Świętowaliśmy zatem, rozmawialiśmy o dobroczynności (wszak to wokół niej koncentrują się nasze wspólne działania) i delektowaliśmy się pysznym tortem z napisem... WOLONTARIAT.
Za fotograficzne udokumentowanie spotkania dziękujemy Panu Radosławowi Gościniakowi - Przyjacielowi naszej szkoły z "Kamera Projekt".
Koordynatorzy wolontariatu w SP3