DLA BŁĘKITNEGO NIEBA
Citizen Science, czyli nauka obywatelska to forma edukacji, która polega na badaniach naukowych prowadzonych w całości lub w części przez naukowców-amatorów pod przewodnictwem badaczy - specjalistów w danej dziedzinie. Na metodzie tej opiera się projekt "Dla błękitnego nieba", w którym wspólnie z dwudziestoma innymi szkołami podstawowymi z Wielkopolski bierzemy udział. To nowatorskie przedsięwzięcie jest inicjatywą, w której łączą swoje siły Volkswagen Poznań - Fabryka Samochodów Dostawczych i Komponentów oraz Poznański Park Naukowo-Technologiczny.
Celem projektu jest regularne monitorowanie jakości powietrza przez uczniów w trzech różnych obszarach: zurbanizowanym, średnio zurbanizowanym oraz niezurbanizowanym. W naszym przypadku do obserwacji wybraliśmy następujące stanowiska badawcze, które w dniu 26 listopada zostały przez nas oznakowane:
Monitoring tych terenów pod względem jakości powietrza to zadanie młodych naukowców z koła Być jak Ignacy. Ich badania opierać się będą na szczegółowej obserwacji terenu, roślin i zwierząt. Dodatkowo wykorzystamy profesjonalny sprzęt, który przeprowadzi analizę składu powietrza na danym stanowisku. Zebrane w ten sposób dane prześlemy do specjalistów z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, gdzie zostaną one poddane analizie i interpretacji naukowej.
Opiekunowie koła naukowego
"Być jak Ignacy"